Antiknapraforgó

Antiknapraforgó- Cafeblog

Kedves Olvasóim!  Köszönöm mindenkinek, aki rendszeresen olvassa a blogbejegyzéseimet!  Sajnálattal olvastam a Cafeblog ezen értesítését: “A Cafeblog 2021 januártól tárhelyszolgáltatóvá változik. Blogposztot írni nem lehet rajta.” Bővebbet nem tudok ezzel kapcsolatban.  Nem tudom, hogy hol, hogyan működhet tovább a blogom, de remélem lesz megoldás.  A korábbi írásaim most még elérhetők a Cafeblogon. Köszönöm mindenkinek aki… Tovább »

Ismét egy remek könyvet olvastam 📖 Grigorij Szluzsitel: Egy moszkvai kandúr feljegyzései 🐱 📖

Grigorij Szluzsitel regényének főszereplője Szavelij macska, aki a szobacicaságtól a kóbormacskaságig sokmindent megtapasztalt, volt szeretgetett kedvenc, és majdnem agyonvert, kiszolgáltatott, ártatlan áldozat is. A kandúr életútjának végigkísérésével azonban nem csupán a macska sorsát mutatja be részletesen a szerző, hanem tulajdonképpen az emberi sorsokat, viselkedést, a jót és a rosszat, gonoszságot és önzetlen segítőkészséget, különféle érzelmeket, emberi… Tovább »

Remek könyvet olvastam 📖 Kerékgyártó István: Szeretett Gazdám avagy Egy vezér ifjúkora

Mivel a kortárs magyar írók közül Kerékgyártó István az egyik kedvencem, kíváncsian vártam idén megjelenő regényét. Nem csalódtam: a “Szeretett Gazdám” remek olvasmánynak bizonyult számomra. Idén sajnos az Ünnepi Könyvhét hagyományos formája a jelen járványügyi helyzet miatt elmaradt, ahol többek közt e regény bemutatására is sor került volna. Végül a Jurányi Kávézó teraszán került megrendezésre… Tovább »

Ismét egy jó könyvet olvastam 📖 Louise Candlish: Mi házunk 📖

Saját magam számára is meglepő, hogy mennyire tetszett nekem ez az olvasmány. Hogy miért meglepő? Mert nem szoktam thrillert olvasni. Márpedig Louise Candlish “Mi házunk” című műve ebben a kategóriában szerepel. A fülszöveg keltette fel az érdeklődésemet e mű iránt: „Egy napfényes délelőtt egy család költözködik be újonnan vásárolt házába a londoni kertvárosban, a Trinity… Tovább »

Ismét egy remek könyvet olvastam 📖 Anne Tyler: Óratánc ⏰ 📖

Anne Tyler a korábban általam olvasott regényénél is bizonyította számomra, hogy a hétköznapi emberek az úgynevezett hétköznapi életükkel és történeteikkel is lehetnek érdekesek. Életük lehet tanulságos, izgalmas, érdekes és elgondolkodtató.  Számomra kifejezetten szimpatikus, hogy Anne Tyler az idősödésről, az azzal járó gondokról és vágyakról nyíltan ír, nem kezeli tabuként sem az öregedést, sem az elmúlást…. Tovább »

Ne akkor szeressetek ha már nem leszek itt….

A közelmúltban sajnos az ismerősi, baráti, rokoni körünkben sok haláleset következett be. Távoztak fiatalok, középkorúak, idősek. Nagyon elszomorodtam minden egyes ember halálhíre kapcsán.  Persze, most amikor a közösségi oldalak virágkorukat élik, az elhunyt közvetlen hozzátartozóinak nagyon sokan fejezik ki részvétüket a közösségi oldalakon. Ez természetes, nincs is ezzel gond. Azonban elgondolkodtató szerintem, hogy vajon az… Tovább »

“Nagyongesztenyés Kicsitpalacsinta” 😂 (hisztaminszegény) – Antiknapraforgó konyhájából 🌻

Mit tehet az ember ha a korábban már meglévő laktózintoleranciája és különféle betegségei mellé még összeszedett néhány hónappal ezelőtt olyan krónikus csalánkiütést is ami miatt mediátormentes illetve hisztaminmentes (majd hisztaminszegény) diétára ítélték?  Persze először tiltakozik, kesereg, kétségbeesik….. és ezt többször, felváltva az erőgyűjtéssel…Megoldást és a gyógyulás útját keresi, igyekszik pozitívan hozzáállni ehhez is…..  Én ezeken… Tovább »

Nagyon érdekes könyvet olvastam 📖 Liu Zhenyun: Nem vagyok én Aranylótusz 📖

Amikor újabb olvasnivaló után kutakodtam az egyik könyvesboltban a Nem vagyok én Aranylótusz című könyv akadt a kezembe. A fülszövegét olvasva megtudtam, hogy a történet abban az időben játszódik, amikor Kínában az “egykepolitika” volt érvényben. Egy kínai házaspár fondorlathoz folyamodik annak érdekében, hogy megszülethessen második gyermekük, de ne kapjanak büntetést ezért; az ötlet a feleségtől származik,… Tovább »

Ismét egy jó könyvet olvastam 📖 Kötter Tamás: IKEA, vasárnap 📖 🌻

Valószínűleg más mondanivalót jelent ez az olvasmány minden korosztálynak. Hisz egész más szemmel látja (láthatja) egy huszonéves, egy harmincas éveiben járó, egy negyvenes, egy ötvenes éveit taposó és egy idősebb korosztályhoz tartozó olvasó az “életközépi válságban lévő férfiak” életét. Valamint valószínűleg más mondandóval bír egy nőnek és egy férfinak. A regény főszereplője Karcsi, aki tulajdonképpen… Tovább »

Ismét egy remek könyvet olvastam 😊 📖 🌻 Szilasi László: Kései házasság 📖

Korábban már olvastam Szilasi Lászlótól, és nagyon tetszettek eddigi művei. Így már nagyon vártam az új könyvének megjelenését. Nem csalódtam: a Kései házasság című regény is lebilincselő olvasmánynak bizonyult.  Vajda Ilma és Gavenda Péter kapcsolatáról szól a regény. A fiatalok 1964-ben ismerkedtek meg Szegeden. Szerelmük ekkor kezdődött, és meg is maradt egész életükre – legalábbis… Tovább »

Álljunk meg egy pillanatra! Avagy ne rohanjunk át az életünkön 🌻

Álljunk meg egy pillanatra…. Loholunk, rohanunk, sietünk, lótunk-futunk állandóan. Honnan és hova? Át! Egyenesen át az életünkön. A legtöbben tudjuk, hogy ez így nem jó, de nem tehetünk mást.  Én sem voltam ezzel másként. Például soha, de soha nem volt időm, energiám, lehetőségem hétköznapokon rendesen reggelizni. Sőt: legtöbbször nemhogy rendesen nem, hanem sehogy sem… Volt… Tovább »

Mert nem csak a tökéletes lehet szép 🌻

Reggeli kávé ☕ Ez a kis csésze ott árválkodott egy használtcikk-kereskedésben, amikor bementem körülnézni- gyönyörködni egy kicsit az intéznivalóim közti “üres” órában (hazajönni úgysem lett volna sem időm sem erőm a két intézendő kötött). Többször is erre a csészére “tévedt” a tekintetem. Mondta az eladó, hogy régóta ott áll ez a csésze, jelzése nincs és… Tovább »

Hol van az előírva, hogy csak a “tökéletes” lehet szép?

Először is: mi az, hogy szép? Mi a tökéletes? Értelmező szótárakban kereshetünk leírást a tökéletes szó jelentésére. “1.Hibáktól vagy hiányosságoktól mentes(állapot, alkotás, termék); minden tekintetben teljes és hibák nélküli (tulajdonság), amiben hiánytalanul benne van minden, aminek benne kell lennie, és nincs benne semmi olyan, aminek nem kellene ott lennie.2. A lehető legjobb, legkitűnőbb (alkotás, állapot)…. Tovább »

Ismét olvastam egy érdekes könyvet 📖 Barnás Ferenc: Bagatell

Először a könyv címe és borítója tetszett meg, majd beugrott, hogy a szerző Barnás Ferenc akinek az “Életünk végéig” című 2019-ben megjelent műve nagy sikert aratott. Természetesen ezután elolvastam a fülszöveget, ami szintén kíváncsivá tett a műre. Bevallom, hogy az első jópár oldalnál még nem tudtam ráhangolódni az olvasmányra. Ám nem hagytam abba az olvasását,… Tovább »

Ismét egy jó könyvet olvastam 📖 Mörk Leonóra: Lány igazgyöngyökkel 📖

Mivel a szerző “A Porcelánlány” című művét olvastam korábban és nagyon tetszett, úgy döntöttem, hogy további olvasnivalót is választok Mörk Leonórától. A Lány igazgyöngyökkel című regény főszereplője Márta, a fiatal grafikuslány. Nem abból a fából faragták, aki megijed a saját árnyékától, számomra nagyon is talpraesettnek és önállónak tűnik. Viszonylag jól fizető állása van, sikeres a… Tovább »

Ismét egy kiváló könyvet olvastam 📖 Hódos Mária – Farkas Erzsébet: Fiaim, hol vagytok?

A véletlen műve, hogy egy adott könyvet mikor sodor az élet az olvasmányaink közé? Mikor, miért, hogyan bukkanunk az adott műre?Persze ezek a kérdések csak elmélkedések a részemről, talán nincs is jelentőségük. Vagy mégis?Aki olvasott már tőlem olyan bejegyzést, melyben egy-egy olvasásélményemet ismertetem, tudja, hogy nem a könyv tartalmát szoktam ezekben részletezni, hanem tényleg az… Tovább »

Április 24. margójára 🌷

2020.04.24. -Öltözz te is népviseletbe, idén otthon- így szólt a felhívás, melyhez sokan csatlakoztak, aminek én személy szerint nagyon örülök.  Az idei felhívásról szóló bejegyzésem itt olvasható: https://antiknapraforgo.cafeblog.hu/2020/04/20/iden-is-oltozz-nepviseletbe-aprilis-24-en-iden-otthon/ Örülök, mert szerintem szép kezdeményezés az “Egy nap népviseletben” – erről az alábbi posztban írtam korábban részletesebben: https://antiknapraforgo.cafeblog.hu/2019/04/10/pendely-bujdos-kacamajka-aprilis-24-iden-is-oltozz-nepviseletbe/ Ám e kezdeményezés kapcsán is vannak olyanok akik a… Tovább »

Magánvélemény egy krónikus beteg egészségügyi dolgozótól a koronavírus-járvány idején…..

A 65 év feletti egészségügyi dolgozók nem találkozhatnak most beteggel, és ez teljesen rendben van, érthető intézkedés. Mi pedig akik még nem vagyunk 65 évesek, helyettesítjük őket. Ez is rendben van (bár azt nem tudom ezt hosszútávon meddig lehet bírni). Azonban az jutott eszembe, hogy bizony sokan dolgozunk úgy az egészségügyben, hogy mi magunk is… Tovább »

Vissszatekintés Robin Cook remek könyvbemutatójára – sok aktuális kérdéssel a fejemben 📖 A koronavírus-járvány margójára

2018.05.14-én Budapesten a Libri Alle Könyvesboltban a “Sarlatánok” című könyv bemutatóján jártam, ahol Robin Cook dedikálta is a könyvét. Számomra hatalmas élmény volt találkozni az akkor 78 éves íróval. Azt eddig is tudtam, hogy Robin Cook zseniálisan ír, a magyarul megjelent összes korábbi, általa írt orvosi krimit olvastam. A könyvbemutatón pedig személyesen meggyőződtem arról, hogy… Tovább »

FIFO elv alkalmazásának hasznossága otthonunkban-  a járványügyi helyzet idején is

Az angol eredetű FIFO rövidítés jelentése: „first in first out”, azaz amit először raktároztunk be, azt fogjuk először felhasználni. Mit is jelent ez otthon? Azt, hogy az azonos kategóriába tartozó élelmiszereket, tisztítószereket, és egyebeket a szavatossági idő szerinti sorrendben használjuk el. (Most nem térek ki arra, hogy mit is jelent pontosan a szavatossági idő, a… Tovább »

Ismét olvastam egy jó könyvet 📖 Frances Mayes: Napsütötte Toszkána 🌞 📖 🌻

Már jóideje terveztem elolvasni a Napsütötte Toszkána című regényt. Nemrég sikerült kikölcsönöznöm a könyvtárból. Gyakorlatilag azonnal magával ragadott az olvasmány. Minden megvan ebben a könyvben ami a számomra szívet melengető: a családi, baráti beszélgetések, a szerettekkel együtt töltött minőségi idő, a finom ételek, az otthonos régi ház, a gyönyörű táj, rengeteg virág, elődeink tisztelete, nyugalom… Tovább »

Az egyik legnehezebb dolog: várni…..

Amikor egy dolog jobbra fordításának érdekében az ember már minden tőle telhetőt megtett, és már nem tehet mást, mint azt, hogy vár- na az egy kicsit sem könnyű….. Lehet az egy egészségi probléma, betegség, amivel kapcsolatban minden vizsgálatra elment amit előírtak számára az orvosok, minden kezelést és beavatkozást elvégeztetett amikre beutalták, szükség esetén életmódot változtatott,… Tovább »

Ismét egy remek könyvet olvastam 📖 Anne Tyler: Egy spulni kék cérna 📖

A regény egy amerikai család történetét meséli el, egy évszázadon végigkísérve a családtagok életét, több generáción keresztül. Átlagos de mégis különleges család. Olyan mint bármely más család, mégis egyedi. Hiszen valójában minden család egyedi, mint ahogyan minden ember egyedi és megismételhetetlen. Náluk is történtek tragédiák, volt sok öröm és bánat; féltve őrzött titkok és kimondatlan… Tovább »

Ezzel a könyvvel léptem át 2019-ből 2020-ba 📖 Szabó Magda: Ókút 📖

Remek választásnak bizonyult olvasás tekintetében a 2019-es évet zárni és 2020-at Szabó Magda “Ókút” című művével kezdeni. Mivel Szabó Magda írásait nagyon kedvelem, főleg az “Abigél” című művét, melyet többször olvastam fiatalkoromban, valamint a filmsorozatot is jópárszor láttam, mely mindig lenyűgözött, most végre sort kerítettem arra, hogy az írónő gyermekkorát felidéző Ókút című művét elolvassam…. Tovább »

Egyéni “könyv-sikerlista” 2019.

Az olvasásmániám 2019-ben is folytatódott- szerencsére 🙂Mivel sokszor kérdezik tőlem ismerőseim, hogy “Milyen jó könyvet olvastál mostanában?” így ez év végén is összesítettem, hogy melyek azok a könyvek az idei olvasmányaim közül, melyeket ajánlok másoknak is elolvasásra. Némelyikről írtam korábban blogbejegyzést, ezek olvashatóak a https://antiknapraforgo.cafeblog.hu oldalon lapozgatva 🙂 Az alábbi lista nem rangsor hanem egy… Tovább »

Zoknikérdés :)

Nemrég láttam az interneten egy olyan képet, amire azt írták, hogy “Az élet túl rövid, hogy a zoknid párját megkeresd.”Arra gondoltam, milyen igaza van annak aki ezt írta. Majd egyből eszembe jutott az egyik betegem, akivel korábbi munkám során rendszeresen találkoztam. Ő minden alkalommal felemás zokniban jelent meg a rendelésen. Nem kérdeztem semmit Tőle erről,… Tovább »

Ismét egy jó könyvet olvastam 📖 Adam Kay: Ez fájni fog 📖

“Egy fiatal orvos naplója” a könyv alcíme. Valóban naplószerűen adja közre kezdő és későbbi orvosi tapasztalatait a könyv szerzője, hisz annak a naplónak a bejegyzéseiből íródott a könyv, melyet már kezdő orvosként vezetett. Tanúi lehetünk az első munkahelyein a fogadtatásának, szárnypróbálgatásainak, a felettesei és kollégái segítőkészségének illetve ezek hiányának. A munkavégzése során előforduló tanulságos esetek… Tovább »

Ismét remek könyveket ajánlok olvasásra 📖 “ZZ” Könyvei 📖

Az első könyvét, amely 1987-ben jelent meg “HOPPÁRÉZIMI” címmel, a kicsike zsebpénzemből azonnal megvettem (diák voltam akkor),  58 Ft-ért. Mivel nagyon megrendített a balesete és a küzdelme a túlélésért, gyógyulásért, és érdekelt a sorsa, a gondolatai, érzései, nem is volt kérdés számomra, hogy a spórolt kis pénzemet a könyve megvásárlásàra költöm. Az 1970-ben született fiatalember… Tovább »

Olvasunk :) Olvassunk továbbra is! 📖

Akik jól ismernek, tudják rólam, hogy már általános iskolás korom óta “könyvmoly” vagyok. Ez nem azt jelenti, hogy semmi mással nem foglalkozom és nem érdekel más csakis a könyvek, de azt igen, hogy nagyon-nagyon szeretek jó könyveket olvasni és amennyit csak lehet, olvasok. Mostanában sokszor hallok, olvasok olyan véleményeket, melyek szerint a ma embere nem… Tovább »

Igyekezni meglátni a szépet 🌻

A legtöbbünk életében előfordulnak nehéz időszakok. A rosszat, csúnyát, nehezet rövidtávon sem könnyű átvészelni, azonban ha a gondok, bajok hosszú hetekre, hónapokra, netán évekre befészkelik magukat az életünkbe, az igen megterhelő tud lenni. Persze, egyéni beállítódás és még ki tudja mi minden kérdése, hogy végül milyen megküzdési stratégiákat tudunk bevetni. Nehéz időkben a minket körülvevő… Tovább »

Elmélkedés egy csésze kávé mellett – ezúttal a bakancslistákról 🌻

Mostanában egyre többször látok az interneten közzétett bakancslistákat, ismert és kevésbé ismert személyektől.Elgondolkodtatott. Vajon ki, mikor állít össze ilyet? Az egy további kérdés, hogy ki miért hozza nyilvánosságra a bakancslistáját. Félreértés ne essék: engem nem zavar ha nyilvánossá teszi valaki a saját listáját, csak érdekelne mi motiválja erre – ez nálam biztos szakmai ártalom 😀… Tovább »

Ismét egy remek könyvet olvastam 📖 Cecelia Ahern: Nyomomban az Életem 📖 😊

A regény főszereplője Lucy, aki a 30. születésnapja előtt megkapja a választ arra a kérdésre, hogy mi történik az emberrel, ha nem veszi komolyan a saját életét. “Élete” egyszercsak bekopogtat hozzá, mégpedig egy, akkor még igen szakadt, kellemetlen külsejű idegen férfi képében. Attól a perctől kezdve pedig levakarhatatlanul, állandóan Lucy nyomában van. “Élete” szembesíti a… Tovább »

Megint egy érdekes könyvet olvastam 📖 Galgóczi Dóra: Messziről jött magzatok 📖

A szerzőtől az első mű amit olvastam a Válaszok háza című regény volt. Mivel kifejezetten tetszett, kétszer is elolvastam már. Úgy döntöttem, olvasok mást is az írónőtől. A “Messziről jött magzatok” című könyvre esett a választásom. A könyv tartalmát illetően ezt a bevezetőt olvastam: “Honnan ered a születés, mi döntünk róla, vagy a gondolatot megelőzi a… Tovább »

Ismét egy remek könyvet olvastam! Kerékgyártó István: Rükverc

Egész pontosan: ezt a remek könyvet már sokadszor olvastam újra. Néhány éve olvastam először Kerékgyártó István 2012-ben megjelent “Rükverc” című könyvét. 2 nap alatt végigolvastam, annyira tetszett, hogy képtelen voltam hosszabb szünetet tartani az olvasása közben. Az elmúlt néhány év során többször elolvastam, nemrégiben ismét. Lenyűgözött már az első olvasáskor, és azóta is minden alkalommal. Engem… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!